سفرنامه چین

سفرنامه چین دکتر باغانی

سفر به چین این نکته را به من اثبات کرد که کشور چین، همواره به علت مطابقت سنت و مدرنیته و ساخت محیطی زیبا از ترکیب این دو، مقصدی زیبا برای مسافران قاره آسیا محسوب میشود. با وجود تراکم جمعیت بسیار بالای این کشور، دولت چین همواره شرایطی را فراهم کرده است که هیچ مهاجر یا مسافری از مسئله هایی همچون کمبود منابع، کمبود امکانات و کیفیت پایین خدمات رنج نبرد.چین با 9.6 میلیون کیلومتر مربع مساحت، حدود 1 میلیارد و 500 میلیون جمعیت دارد! این کشور با 14 کشور دیگر مرز مشترک دارد و در اکثر زمینه های اقتصادی، به خودکفایی کامل رسیده است. لذا...

 

 

 

 

 

آشنایی با چین

 کشور چین، همواره به علت مطابقت سنت و مدرنیته و ساخت محیطی زیبا از ترکیب این دو، مقصدی زیبا برای گردشگران تمام جهان محسوب میشود.سفر به چین، ژاپن و کره جنوبی، با این که هر دو از کشور های آسیایی محسوب میشوند، کاملا تجربیات مختلفی را به شما ارائه خواهند داد. با وجود تراکم جمعیت بسیار بالای این کشور، دولت چین همواره شرایطی را فراهم کرده است که هیچ مهاجر یا مسافری از مسئله هایی همچون کمبود منابع، کمبود امکانات و کیفیت پایین خدمات رنج نبرد.چین با 9.6 میلیون کیلومتر مربع مساحت، حدود 1 میلیارد و 500 میلیون جمعیت دارد! این کشور با 14 کشور دیگر مرز مشترک دارد و در اکثر زمینه های اقتصادی، به خودکفایی کامل رسیده است. لذا زندگی مردم چین در سطح نسبتا عالی قرار دارد.چند توصیه پیش از سفر:

 

  •  چین از امنیت بسیار بالایی برخوردار است. اما اطمینان همیشه بر آن است که حدالامکان، گردشگر بودن خود را نمایان نکنیم تا فرصت سواستفاده توسط دزدان فراهم نشود.

  •  آدرس سفارت کشور خود در چین را همواره همراه داشته باشید.

  •  تمام نشانی های مربوطه به هتل، محل کنفرانس و در صورتیکه آشنایی در این کشور دارید، آدرس محل زندگی ایشان را به صورت ممتد همراه خود داشته باشید.

  •  هزینه رفت و آمد های عمومی در این کشور، بسیار به صرفه تر از رفت و آمد با ماشین شخصی یا تاکسی میباشد. لذا حدالامکان از قطار های درون شهری استفاده کنید تا هم در هزینه و هم در وقت خود صرفه جویی بسیاری به عمل آورید.

  •  سعی کنید دلار همراه خود ببرید و در هتل محل اقامت، آنرا تبدیل کنید. نرخ ارائه شده توسط هتل ها به صرفه تر از صرافی ها و فرودگاه های میباشد.

 دکتر علی باغانی در چین

کمی قبل از شروع سفر به چین، با تحقیقات فراوان، به این نتیجه رسیدم که کشور چین از آن دسته کشور هاییست که میتوان تاریخ و آینده بسیاری را در آن جست و جو کرد. علت اصلی این سفر، شرکت در کنفرانس "شناسایی موارد نقض حقوق بشر در خاورمیانه" بود و پس از انجام مراحل اولیه و دریافت دعوتنامه از سازمان، برای اخذ ویزای چین اقدام کردم.از آنجایی که قصد انجام این سفر را به تنهایی داشتم، پس از آماده سازی مدارک اولیه اعم از مدارک مالی ، دعوتنامه و یک قطعه عکس، به سفارت چین مراجعه کردم. با راهنمایی مسئول باجه سفارت، به مرکز بیمه ای پایین تر از سفارت چین راهنمایی شدم و در آنجا فرم مربوطه به ویزای توریستی چین را پر کردم. پس از چسباندن عکس بر روی فرم، تمامی مدارک را به مسئول باجه سفارت تحویل دادم و تقریبا 3 روز پس از ثبت درخواست و پرداخت هزینه (آن زمان حدود 50 هزار تومان)، برای دریافت ویزا به سفارت مراجعه کردم.

 

  • ویزای صادر شده 3 ماه اعتبار داشت.

 

تقریبا 1 هفته پس از صدور ویزا، بلیط هواپیما را خریداری کرده و 3 روز بعد برای آغاز سفر، راهی کشور چین شدم. پرواز از تهران به شانگهای بود که جدا از تأخیر تقریبا 10 دقیقه ای، حدود 8 ساعت به طول انجامید. پس از خروج از هواپیما و پایان مراحل فرودگاهی، با استفاده از نرم افزار DIDI که پیش تر تهیه کرده بودم، درخواست یک تاکسی از فرودگاه تا هتل را به ثبت رساندم. در نهایت با توجه به فاصله هتل از فرودگاه، چیزی در حدود 50 یوان ( حدود 7 دلار) هزینه تاکسی را پرداخت کردم. این بود آغاز سفرنامه چین!

 

شانگهای، به معنای واقعی نمادی از زندگی مدرن است و در جای جای این شهر، میتوان آسمان خراش های متعدد با معماری های فوق العاده را تماشا کرد. پس از کمی استراحت در هتل، تقریبا ساعت 6 عصر – به وقت شانگهای – جهت گشت و گذار در شهر از هتل خارج شدم. برای روز اول، قصد بازدید از برج مروارید خاور یا همان Oriental Pearl Tower را داشتم.

 

برج مروارید خاور

این برج در سال 1991 در شانگهای چین ساخته شد.ارتفاع برج مروارید خاور 468 متر میباشد و موقعیت آن در پارک پودانگ شانگهای است. این برج دارای 15 منطقه برای بازدید است و بیشترین ارتفاع آن مربوط به یکی از این نقاط واقع در 350 متری زمین در نظر گرفته میشود. همچنین رستوران گردان برج مروارید خاور منظره فوق العاده ای – علی الخصوص در شب- برای توریست ها به ارمغان میاورد.

پس از بازدید از برج مروارید خاور و پارک پودانگ و صرف شام، به سمت هتل پیاده روی کردم و باقی برنامه ها را برای روز بعد در نظر گرفتم.

روز بعد پس از صرف صبحانه و خروج از هتل در حوالی ساعت 9، تصمیم به بازدید از باغ یو، معبد جید بودا، موزه شانگهای و میدان مردم گرفتم. از آنجایی که اولویت خاصی برای هیچ کدام وجود نداشت، با بازدید از موزه شانگهای شروع کردم.

 دکتر علی باغانی در چین

موزه شانگهای

اگر از آن دسته افرادی هستید که از مطالعه تاریخ و مشاهده کلکسیون های آنتیک قدیمی لذت میبرید، به هیچ وجه بازدید از این موزه را از دست ندهید. موزه شانگهای یکی از بهترین گزینه ها برای آشنایی با تاریخ غنی کشور چین است. سرگرمی مشاهده این اجزاء تاریخ به حدی زیاد است که به هیچ وجه موجب خستگی شما نمیگردد.

پس از بازدید از 4 طبقه موزه شانگهای که خاطره ای بسیار زیبا را برایم رقم زد، پیاده به سمت میدان مردم حرکت کردم. از آنجایی که فاصله این دو بسیار کم بود، تصمیم گرفتم اندکی در این مکان بگذرانم و پس از صرف ناهار به سمت مکان بعدی حرکت کنم.

 

میدان مردم

میدان مردم را میتوان قلب شانگهای در نظر گرفت. این مکان، نمای واقعی این شهر مدرن و شلوغ است و یکی از مهم ترین مکان ها در اعیاد سالیانه در نظر گرفته میشود. همچنین بازیگران و افراد مشهور چین اکثرا در این مکان به تجمع میپردازند.

با گذراندن مدت کوتاهی در میدان مردم و آشنایی با مکان های نزدیک دیگر، به سمت باغ یو حرکت کردم. بازدید از میدان مردم یکی از بهترین خاطرات سفر به چین من را رقم زد.

 سفرنامه چین دکتر باغانی

باغ یو

باغ یو یا همان " باغ شادی " در منطقه قدیمی چین واقع شده است که میتوان آنرا به عنوان یکی از بهترین مکان های جهت گشت و گذار در چین به حساب آورد. باغ یو نزدیک به 20 هزار متر مربع را پوشش میدهد و شمال یک باغ داخلی و یک باغ خارجی میشود.باغ خارجی از قدمت بیشتری برخوردار است و پس از بازسازی های متعددی که در آن صورت گرفته، به یکی از جذاب ترین مناطق شانگهای تبدیل شده است. معماری جذاب و قدیمی، سنگ های تزئینی، پل های کوچک و دیوار های جالب از معدود ویژگی های باغ داخلی محسوب میشوند.

پس از بازدید کلی از باغ یو و جهت عقب نماندن از برنامه سفر، به سمت معبد جید بودا حرکت کردم. از آنجایی که ساعت نزدیکی 8 شب بود، قصد داشتم پس از این بازدید و صرف شام، به هتل بازگردم و برای کنفرانس روز بعد آماده شوم.

 

معبد جید بودا

از دیگر جاذبه های گردشگری چین، معبد جید بودا محسوب میشود. در گذشته این معبد جهت نگه داری از دو مجسمه بودا که از برمه به چین اهدا شده بودند ساخته شد.بعدها مجسمه دیگری توسط سنگاپور به چین هدیه داده شد که آن هم در معبد جید بودا به نمایش قرار گرفت. از زیبایی های این مکان میتوان به درک عزمت بودا، ظرافت هنر شرقی، آرامش و سکوت، چشم نوازی منظره و جلوه های جذاب دکوراسیون اشاره کرد. جالب است بدانید وزن مجسمه بودای نشسته که توسط برمه به چین هدیه داده شده است در حدود 3 تن در نظر گرفته میشود!

 

روز سوم سفر به چین به شرکت در کنفرانس و چندیدن ملاقات کاری گذشت و در روز چهارم تا ششم به بررسی مکان های دیگری همچون بازیلیکای Sheshan، موزه علم و فناوری، آکواریوم اقیانوس، موزه هنر و پارک فاکسینگ گذشت.

 سفرنامه علی باغانی

برنامه بعدی من در بازدید از چین، گشت و گذار به مدت 3 روز در پکن به بازگشت به ایران بود. در روز ششم این سفر، با خرید بلیط هواپیمای شانگهای به پکن و تسویه حساب با هتل، ساعت 12 شب به وقت پکن وارد این شهر زیبا شدم. از همان ابتدا تفاوت زیادی بین این شهر و شانگهای مشاهده میشد که مهم ترین آن، بافت سنتی تر پکن در نظر گرفته میشود. پس از گذراندن شب در هتل و صرف صبحانه، راهی شهر شدم تا از جاذبه های آن نیز دیدن کنم.

 

برنامه روز اول، بازدید از قصر تابستانی، دیوار بزرگ چین و چندین مرکز خرید بود.

 

قصر تابستانی

کاخ تابستانی پکن یا همان " قصر تابستانی " ، مجموعه ای شامل 3 هزار عمارت مختلف است که از همان ابتدا شما را به یاد حال و هوای فیلم های تاریخی آسیای شرقی میاندازد. آثار طبیعی منحصر به فرد، معماری فوق العاده و آشنایی با تاریخ غنی پکن، تنها چند نمونه از دلایل جهت بازدید از این منطقه تاریخی میباشد.

پس از گذراندن چندین ساعت به گشت و گذار در این مجموعه فوق العاده دیدنی و صرف ناهار، به سمت دیوار چین حرکت کردم.

 

دیوار چین

امروزه پیدا کردن کسی که نام " دیوار چین " را نشنیده باشد تقریبا غیر ممکن است. دیواری که تاریخ دیرینه کشور چین را شکل میدهد و همواره مورد توجه گردشگران تمام جهان قرار گرفته است. دیوار چین در اکثر نقاط ارتفاعی حدود 10 متر دارد و در برخی نقاط، ارتفاع آن تا حدودی کاهش پیدا میکند. ساخت این دیوار از مهم ترین دستاورد های امپراطوری چین بوده که بازسازی آن نزدیک به 20 قرن به طول انجامید! بازدید از این منطقه برای هرکسی که از چین دیدن میکند جزو ملزومات است و قطعا خاطره ای فراموش نشدنی را برای شما رقم خواهد زد!

پس از بازدید از دیوار چین و گذراندن مدتی کوتاه در مرکز خرید چاینا ورلد، جهت استراحت به هتل باز گشتم.

روز دوم و سوم سفر به چین را به مقداری خرید از فروشگاه هایی همچون هونگ چیائو، اورینتال پلازا و خیابان سانلینتون پرداختم و یکی دیگر از تفریحات پیشنهادی به شما، تفریح در پارک آبی واتر کیوب است.

 دکتر علی باغانی در چین

خلاصه که

کشور چین یکی از غنی ترین کشورها برای آشنایی با تاریخ آسیای شرقی و مشاهده نفوذ نتکنولوژی و مدرنیته در فضای داخلی یک کشور است. اگر از آن دسته افرادی هستید که علاقه به گشت و گذار در کشور های آسیایی و مشاهده مناظر بکر و تاریخ فوق العاده دارید، قطعا سفر به چین پیشنهاد خوبی برای شما قلمداد میگردد.

 

جهت مشاهده تمام عکس های دکتر علی باغانی در سفر به چین رو بروی این متن کلیک کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید