سفرنامه پاریس

9

حوالی ساعت 11 صبح وارد فرودگاه پاریس شدم و با تاکسی خود را به هتل رساندم.از آنجایی که خسته پرواز بودم، ترجیح دادم پس از صرف ناهار استراحت و این گردش را از عصر آغاز کنم. ساعت 5 از هتل بیرون رفتم و قصد داشتم اول از همه برای بار شاید هزارم به سمت برج ایفل بروم...

 

سفرنامه پاریس دکتر علی باغانی، وکیل پایه یک دادگستری

 

 

 

 


در سال 2019 پس از چندین بار سفر به فرانسه، بار دیگر برای بازدیدی صرفا توریستی از این کشور زیبا عازم سفر شدم. اینبار قصد بازدیدی برای بار چندم از مناطق مختلف پاریس را داشتم و میخواستم سفرنامه ای کامل را از این شهر تهیه کنم.

 

فرانسه کجاست؟

کشور فرانسه یا جمهوری فرانسه یکی از محبوب ترین مقاصد توریستی جهان است که در قاره اروپا واقع میباشد. این کشور حدود 70 میلیون جمعیت دارد که موجب تبدیل فرانسه به دومین کشور پر جمعیت اروپا گشته است. فرانسه با کشور هایی چون بلژیک،آلمان، اسپانیا و ... هم مرز است که زمینه سفر زمینی به اینگونه کشور هارا برایتان فراهم میکند.لذا شما با سفر به این کشور میتوانید از تعداد دیگری از کشور های حوزه شنگن نیز بازدید کنید و با خاطراتی هیجان انگیز به کشور خود بازگردید.

 

چرا به فرانسه رفتم؟

از آنجایی که بار ها به پاریس سفر کرده بودم ولی هربار به علت کمبود زمان یا درگیری های شغلی نمیتوانستم به درستی از این شهر دیدن کنم، تصمیم گرفتم فرصت را غنیمت شمره و با سفر به پاریس، تمام مشغله های ذهنی خود را رها سازم. فرانسه از قدیم الایام جزو مقاصد محبوب گردشگران شناخته شده است و به راستی که یک فنجان قهوه در خیابان های روبروی برج ایفل میتواند شمارا برای مدتی در ذهن و اهدافتان غرق کند.

 11

ورود به فرانسه

حوالی ساعت 11 صبح وارد فرودگاه پاریس شدم و با تاکسی خود را به هتل رساندم.از آنجایی که خسته پرواز بودم، ترجیح دادم پس از صرف ناهار استراحت و این گردش را از عصر آغاز کنم. ساعت 5 از هتل بیرون رفتم و قصد داشتم اول از همه برای بار شاید هزارم به سمت برج ایفل بروم.

 

برج ایفل (Eiffel Tower) 

پیش از آنکه به بالای برج بروم، به خیابان Avenue De Suffren رفتم تا در یکی از کافه های خوب آن به لذت بردن از یک کیک و قهوه بپردازم. اکثر کافه های این خیابان نمایی از برج ایفل را در خود جای داده اند که لذت این کار را برایتان دو چندان میکند. ساعت 6 به سمت برج رفتم و پاس از تهیه بلیط به طبقه اول آن رسیدم. این طبقه به علت دارا بودن کفی کاملا شیشه ای، نمایی بسیار زیبا از شهر برایتان فراهم میکند. به علت تاریکی هوا، نورپردازی ها نیز این زیبایی را چندین برابر کرده بود. صحنه ای کاملا رویایی از پاریس! پس از مدتی کوتاه و معاشرتی با چند تن از گردشگران ایفل، به طبقه سوم –آخرین طبقه- برج رفتم.

تمام پاریس یک طرف و این صحنه که فقط در شب های پاریس قابل مشاهده است یک طرف. تمام شهر زیر پای من بود. در بالاترین طبقه از برجی که نزدیک به یک قرن از ساخت آن میگذرد و یکی از مهم ترین نماد های شهر پاریس و حتی خود فرانسه محسوب میگردد.

مدتی را در این طبقه بودم و با یک گروه از گردشگران ژاپنی گرم گرفتم. آنها نیز روز اول سفرشان بود با این تفاوت که تا به حال از پاریس دیدن نکرده بودند. قرار شد از چند مکان روز های بعد با هم دیدن کنیم. ساعت نزدیک 9 بود که به طبقه دوم و رستوران ژول ورن رفتم تا لذت غذاهای فوق العاده این رستوران را از دست ندهم. پس از صرف شام به هتل بازگشتم تا روز بعد به بازدید دیگر مکان ها بپردازم.

یکی از نکات مهم هنگام سفر به پاریس محل رزرو هتل است.اتاق من نمایی فوق العاده از برج ایفل را به نمایش میگذاشت که اقامت را برایم چندین برابر خاطره انگیز تر میکرد.

روز بعد ساعت 9 از هتل بیرون زدم

از آنجایی که در سفر به کانادا از کلیسای نوتردام دیدن کرده بودم، قصد داشتم برای بار دوم به دیدن کلیسای نوتردام در فرانسه بپردازم. بار اولی که از این مکان بازدید کردم به پیش از سفر کانادا برمیگشت و اینبار اطلاعات بیشتر و مهم تر از آن، کنجکاوی فراوانی داشتم. لذا به سمت کلیسای نوتردام پاریس حرکت کردم.

یکی دیگر از موارد جالب راجع به پاریس، نزدیکی بیش از حد تمام مناطق دیدنی شهر به یکدیگر است. این شهر بیش از 100 مکان دیدنی دارد که با یکبار سفر، امکان ندارد که از دیدن این شهر سیر بشوید!

 

کلیسای نوتردام (Notre Dame Cathedral) 

اگر در کودکیتان داستان "گوژپشت نتردام" یا کارتون آنرا تماشا کرده باشید، در اولین بازدید از کلیسای نوتردام، متوجه برج های دوقلو که در این داستان محل زندگی گوژپشت هست خواهید شد. این برج های دو قلو طراحی بسیار زیبایی دارند و نمایی زیبا به این کلیسا بخشیده اند. این کلیسا دارای 3 دروازه ورودی است که معروف ترین آنها سنت آنه میباشد. بازدید از داخل آن شمارا با تاریخ زیبای کلیسای نوتردام آشنا خواهد کرد. راهنمایان نیز توضیحات خوبی در مورد نشانه های مختلف در جای جای کلیسا و معانی هرکدام از آنها توضیح خواهند داد. اگر از پاریس دیدن میکنید، به هیچ وجه بازدید از این کلیسا را از دست ندهید.

 

حدود یک ماه و نیم پس از بازدید من از این کلیسا، حادثه آتش سوزی کلیسای نوتردام رخ داد. این واقعه بسیار برای من ناراحت کننده بود و امیدوارم تا بازدید بعدی که از آن خواهم داشت، همه چیز به حالت سابق خود بازگردد تا باری دیگر از زیبایی درونی آن لذت ببرم.

 

پس از کلیسای نوتردام به موزه لوور رفتم.

 3

موزه لوور فرانسه (Louvre Museum)

موزه فوور با مساحتی در حدود 73 هزار متر مربع، نزدیک به 38 هزار اثر هنری را در خود جای داده است! این مکان به عنوان بزرگترین موزه فرهنگی هنری جهان شناخته میشود و همین جمله میزان اهمیت موزه لوور در جامعه جهانی را نمایش میدهد. بار های گذشته که از این موزه دیدن کرده بودم، صرفا به تماشای آثار معروف همچون لبخند مونالیزا و اکثر آثار داوینچی آمده بودم و اینبار قصد داشتم حدالامکان از آثار خوب موزه دیدن کنم. از جمله این آثار میتوان به مجسمه ونوس، نقاشی Liberty Leading The People، نقاشی باکره سنگ ها و 100 ها نمونه دیگر اشاره کرد. با اینکه از ساعت 10:30 تا 2 در این موزه بودم، تنها توانستم از قسمت کوچک موزه لوور بازدید کنم.
پس از آن به صرف ناهار پرداختم و به سمت قبرستان پرلاشز رفتم.

 

قبرستان پرلاشز (Père Lachaise Cemetery)

نگران نباشید! این مکان با گورستان های دیگر سراسر جهان فرق دارد و میلیون ها توریست سالیانه از آن دیدن میکنند! فضای مسیحی حاکم بر آن و وجود آرامگاه افرادی چون صادق هدایت، شوپن و جیم موریسون تنها چند دلیل برای بازدید از این مکان هستند.

تقریبا دو ساعتی در این قبرستان-باغ بسیار زیبا بودم و سپس به سمت دروازه یا طاق پیروزی پاریس رفتم.

 7

دروازه پیروزی / طاق پیروزی (Arc de Triomphe)

طاق پیروزی یکی دیگر از نمادهای شناخته شده پاریس است و بازدید از آن تقریبا تا ساعت 10 هر شب امکان پذیر است. حوالی ساعت 6 بود که به این مکان رسیدم و ساعت 6:30 بر رسم عادت روزانه، مشعل یادبود آن روشن شد. احترام زیاد مردم محلی برای این مکان قابل تحسین است و همین امر دروازه پیروزی را مرکز توجهات قرار میدهد.این مکان نزدیک به 220 سال قدمت دارد و با این حال از بسیاری از بناهای امروزی زیباتر و مستحکم تر است. این مکان با برج ایفل حدود 15 دقیقه فاصله دارد و میتوانید بازدید هر دو را با یکدیگر انجام دهید.

پس از پایان بازدید دروازه پیروزی پاریس به سمت سینمای لو شامپو (Le Champo) حرکت کردم. قصد داشتم به تماشای یک فیلم بنشینم و سپس شام را در یکی از رستوران های خوب خیابان اوهوقلاپلاس (Rue Laplace) صرف کنم.

 

خیابان های این منطقه خصوصا در شب منظره بسیار جذابی دارند و حتما قدم زدن در این خیابان ها را در برنامه سفر خود قرار دهید. روز بعد قرار بود از ساعت 9 صبح به همراه دو توریست چینی که پیش تر در برج ایفل با آنها آشنا شدم، به دیدن تعدادی از جاذبه های توریستی پاریس برویم.

 

باسلیکیای سکره کر (Sacré-Cœur Basilica)

روز سوم سفر ساعت 9 بود که به سمت کلیسای سکره کر حرکت کردم. قرار بود در آنجا دوستان جدیدم را ملاقات کنم. این کلیسای در بالای تپه مونتمارتر واقع شده است و یکی دیگر از بناهای مهم پاریس قلمداد میشود. زیبایی معماری خرجی و دکوراسیون داخلی، تنها دوتا از ویژگی های آن هستند. نه تنها این باسیلیکا بلکه تپه مونمارتر نیز یکی از دلایل دیگر برای بازدید از این مکان زیباست. از قدیم الایام تا کنون، فرانسوی ها این تپه را یکی از مکان های مهم برای عبادت معرفی کرده اند و همین امر موجب مقدس شناخته شدن بنای موجود روی آن گشته است. پس از بازدیدی کامل از این کلیسا و آشنایی بیشتر با دوستانم، به سمت کاخ لوکزامبورگ رفتیم.

 

کاخ لوکزامبورگ (Luxembourg Palace)

کاخ لوکزامبورگ از همان ابتدا شمارا به یاد فیلم هایی که درمورد قرنهای 16 17 اروپا بوده اند میاندازد. مکانی سلطنتی و دارای ابهت فراوان که همگی از مهم بودن آن صحبت میکنند. در سالها پیش این مکان به عنوان ساختمان سنای فرانسه شناخته شده بوده است. لازم به ذکر است بازدید این مکان هر روز امکان پذیر نیست و برای آن حتما باید از پیش بلیط رزرو کنید.دوستان من این لطف را در حق بنده انجام دادند و برای من نیز بلیط دریافت کرده بودند. خوشبختانه زمان سفر ما خوب بود و از دو روز قبل امکان این رزرو فراهم شده بود. این کاخ سرشار از اجناس آنتیک و پر ارزش هستند که نمونه آنهارا به جرأت میتوان گفت در هیچ جای دیگری نخواهید دید.
با پایان بازدید از کاخ لوکزامبورگ به سمت دخمه های پاریس حرکت کردیم.

 

دخمه های پاریس (Catacombs of Paris)

مجموعه ای ترسناک ولی واقعی از تاریخ پاریس...این جمله تنها توصیفی است که میتوان از این مجموعه تونل ها ارائه داد. سال ها قبل، جمجمه حدود 6 میلیون انسان در این دخمه ها جمع آوری شد تا تاریخی ثبت شده را به تمام جهان نمایش دهند! این تونل ها به طول چند صد متر در زیر شهر پاریس کشیده شده اند و امروزه مکانی برای بازدید توریستهای جهان را تشکیل داده اند. اگر خواستید از این تونل ها بازدید کنید، حتما از تورهای محلی استفاده کنید تا با توضیح موارد مختلف، لذت این بازدید را برایتان چند برابر کنند.
حوالی ساعت 3 بود که برای صرف ناهار در یکی از رستوران ها توقف داشتیم و تصمیم بر آن بود که باقی روز را به بازدید از مکان های تفریحی بپردازیم.

 14

اتاق فرار فوبیا (Phobia Escape Room Paris)

اگر با سری بازی های اسکیپ روم آشنا باشید، از هیجان و ترس مخلوط در اینگونه بازی ها مطلع خواهید بود. با دوتا دیگر از دوستان ساکن فرانسه ام هماهنگ کردم تا به همراه دوستان جدیدم به این اتاق فرار برویم. یکی از شناس ترین اتاق های فرار جهان در نزدیکی بلوار وینست اوریول که ترس واقعی را به شما نشان خواهد داد! تجربه این بازی برای همه مان بسیار خاطره انگیز بود و ساعت 8 بود که همگی به سمت شهربازی آستریکس حرکت کردیم.

 

پارک / شهربازی آستریکس (Asterix Park)

این پارک که پس از دیزنی لند عنوان دومین تم پارک معروف جهان را به خود داده است، یکی از بهترین رولرکستر های دنیا را داراست که به شدت هیجان انگیز میباشد. دلیل اصلی بازدید ما از این پارک هم همین رولرکستر بود! اما وجود تفریحاتی دیگر از جمله سافاری وحشت و طراحی های مختلف که از دوران باستان یونان و مصر سرچشمه میگرفتند، خاطره ای جالب را برایتان رقم خواهد زد.
پس از صرف شام به هتل رفتم تا خود را برای روز چهارم سفر آماده کنم
ساعت 10 از هتل بیرون زدم تا به گشت شهر بپردازم. قرار بود روز بعد به شهر لیون بروم و از آنجا سفری به سوئیس داشته باشم.

 

کلیسای سنت شاپل (Sainte-Chapelle)

روز چهارم را با بازدید از کلیسای سنت شاپل شروع کردم. این بنا که یکی از بهترین نمونه های معماری پاریس حساب میشود، از قرن 12 تا به امروز سرپا مانده است. قطعا بارها بازسازی های مختلفی روی آن صورت گرفته است و با این وجود، معماری قدیمی آن هنوز حفظ شده است. معروف ترین بخش این کلیسا شیشه های رنگی آن است که در هنگام روز، ترکیب جالبی از نور را برایتان فراهم میکند. پس از بازدید کلیسای سنت شاپل به سمت موزه اورسی حرکت کردم.

 

موزه اورسی (Musée d'Orsay)

موزه اورسی یکی دیگر از موزه های محبوب پاریس قلمداد میشود. این موزه در کنار رود سن قرار دارد و علاوه بر منظره زیبایی خارجی، دارای آثار فوق العاده ای از نقاشی و مجسمه سازی میباشد. یکی از معروف ترین های این موزه نقاشی شب پر ستاره ونسان ون گوگ است که شما هر زمانی که از این موزه دیدن کنید، افراد زیادی را در مقابل این نقاشی در حال تحلیل و بررسی خواهید یافت. دیگر آثار آن نیز از ارزش زیادی برخوردارند. پس از بازدید اکثر آثار موزه اورسی، از آن خارج شدم و دقایقی از زیبایی رود سن در آن ساعت روز لذت بردم.
پس از صرف ناهار در یکی از رستوران های اطراف به سمت کلیسای سنت لوئیس رفتم.

 

کلیسای سنت لوئیس (Cathédrale Saint-Louis-des-Invalides)

این کلیسا که از زیباترین سر در ها و گنبد ها برخوردار است، از دیگر مکان های دیدنی پاریس محسوب میشود. معماری آن مانند دیگر کلیساهای پاریس شما را با تاریخ غنی این شهر آشنا میکند و علاوه بر آن پس از بازدید میتوانید از مجسمه معروف متفکر (The Thinker) دیدن کنید. این مجسمه در یک خیابان آن طرف تر از کلیسا واقع است و مجسمه ای عظیم با جزئیات فراوان را بهتان نشان میدهد.
پس از پایان بازدید به میدان دوتقت رفتم تا شب آخر پاریس را در این میدان بگذرانم.

 6

میدان دوتقت (Place du Tertre)

این میدان محل زندگی هنرمندانی همچون پابلو پیکاسو بوده است. همین دلیل برای بازدید آن کافی خواهد بود! به علاوه، جمع شدن هنرمندان مختلف در این میدان مخصوصا در شب های تعطیلات و وجود کافه و رستوران های عالی در آن، همه و همه شما را برای بازدید از میدان دوتقت ترغیب خواهند کرد. همچنین گاهی اوقات با هنرمندانی در این میدان مواجه خواهید شد که در حال انجام پرفورمنس های مختلف هستند. افرادی که شاید خود را به شکل یک مجسمه گریم کرده باشند و شما متوجه واقعی بودن آن، تا لحظه حرکت، نشوید!
با بازدید از این میدان و صرف شام به هتل بازگشتم و لوازم را جمع کردم تا برای سفر روز بعد آماده شدم...

 

خلاصه که

بر خلاف نظر بعضی افراد که میگویند بازدید از پاریس به اندازه ای که از آن تعریف میشود لذت بخش نیست، از نظر من این شهر نه تنها یک بار که چندین بار قابلیت سرگرم کردن شمارا خواهد داشت. گردشگران با هرگونه سلیقه ای از این سفر لذت خواهند برد به شرطی که تنها انتظارشان از پاریس برج ایفل نباشد! اگر فقط به قصد دیدن برج ایفل به پاریس سفر کنید، قطعا سفر حوصله سر بری را در پیش خواهید داشت...

 

جهت بازدید از عکس های دکتر علی باغانی در پاریس روی این متن کلیک کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید