سفرنامه پیزا ایتالیا

pisa 1024x512

سفرنامه پیزا ایتالیا در زمان تحصیلم در این کشور نوشته شد. جمعه صبح بعد از کلاس دانشگاه با دوستم فِدِریکو (Federico) درباره تعطیلات آخر هفته صحبت می¬کردیم که قرار بگذاریم برای بازدید یکروزه از شهر پیزا (Pisa) که نزدیک به رم هست برویم و قرار را برای صبح روز بعد ساعت 10 در ترمینال تِرمینی گذاشتیم.
ساعت 10 صبح در تِرمینی همو دیدیم و به سمت دستگاه¬های فروش بلیط رفتیم و بلیط رفت و برگشت را تهیه کردیم و سپس از فروشگاه¬های حاضر در ترمینال تنقلات و بروشوری که درباره شهرهای ایتالیا...

 سفرنامه دکتر علی باغانی، وکیل پایه یک دادگستری، به پیزا،  ایتالیا

 

سفرنامه پیزا


جمعه صبح بعد از کلاس دانشگاه با دوستم فِدِریکو (Federico) درباره تعطیلات آخر هفته صحبت می¬کردیم که قرار بگذاریم برای بازدید یکروزه از شهر پیزا (Pisa) که نزدیک به رم هست برویم و قرار را برای صبح روز بعد ساعت 10 در ترمینال تِرمینی گذاشتیم.
ساعت 10 صبح در تِرمینی همو دیدیم و به سمت دستگاه¬های فروش بلیط رفتیم و بلیط رفت و برگشت را تهیه کردیم و سپس از فروشگاه¬های حاضر در ترمینال تنقلات و بروشوری که درباره شهرهای ایتالیا و مکان¬های دیدنی موجود به همراه نقشه¬های آنها توضیحی داده بود خریداری کردم. قطار رأس ساعت 10:30 به سمت پیزا حرکت کرد.

 

شهر پیزا (Pisa) کجاست؟

ابتدا در بروشور در مورد اطلاعات کلی که برای شهر پیزا نوشته بود مطالعه کردم که شامل: شهر پیزا در ناحیه توسکانی بر کرانه شرقی دهانه رود آرنو در دریای تیرنی قرار دارد، جمعیت پیزا حدود 88332 نفر است، مساحتی حدود 185 کیلومتر دارد و معروفیتش بخاطر برج کج پیزا است هرچند که آثار دیگری همچون کلیساها، کاخها و پلهایی که بر روی رودخانه وجود دارد.

در بین راه قطار در ایستگاه¬های مختلفی می¬ایستاد و طبیعت سرسبزی که در بین راه وجود داشت منو شگفتزده میکرد. بالاخره بعد از گذشت حدود 2 ساعت ما به ایستگاه پیزا رسیدیم و وارد ترمینال شدیم. ترمینال کوچکی بود با مسافرانی که در انتظار نشسته بودند.
با خروج از ترمینال، با کمک نقشه مسیر را برای بازدید برج پیزا انتخاب کردیم. بعد از کمی پیاده روی به رودخانه بسیار زیبا که در حاشیه آن ساختمان¬های رنگی وجود داشت که زیباییش را دوچندان می¬کرد و آسمانی که منظره موجود را تبدیل به نقاشی کرده بود.

 سفرنامه ایتالیا دکتر علی باغانی

کلیسای سانتا ماریا دلا اسپینا (Santa Maria Della Spina)

کلیسای موجود در حاشیه رودخانه توجه من را به خود جلب کرد و نزدیکتر به آن شدیم. کلیسای سانتا ماریا دِلا اِسپینا (Santa Maria della Spina) که یکی از کوچکترین کلیساها بودکه به سبک معماری گوتیک ساخته شده بود که با سنگ مرمر سفید، درب‌ها و پنجره‌های با طاق منحنی و مجسمه‌هایی از عیسی مسیح و فرشتگان الهی تزئین شده بود.

 

کاخ آبی (Plazzo Blu)

پس از مشاهده تصمیم به ادامه مسیر گرفتیم که با ساختمان آبی رنگی مواجه شدیم که گالری بود با نام کاخ آبی (Palazzo Blu)، آثار هنرمندان مشهور جهان را دارا بود. این آثار از صده 14 تا 20 جمع آوری شده اند. لازم به ذکر است بسیاری از نمایشگاه های مهم شهر پیزا در این مکان برقرار میشود و از این رو رسیدگی به کاخ آبی بسیار با ظرافت انجام میپذیرد. همچنین باید بدانید کاخ آبی از میراث مهم شهر پیزا محسوب میگردد.

 

برج پیزا (Leaning Tower of Pisa)

بعد از عبور از پل روی رودخانه، برج پیزا نمایان بود. با اندکی پیاده¬روی به محوطه بسیار وسیع پوشیده از چمن رسیدیم که علاوه بر برج، چندین ساختمان و کلیسای دیگر هم وجود داشت.
با خرید بلیط برج پیزا (Torre di Pisa) که شامل تور گردشگری از سایر بناها و کلیساها میشد و هزینه بالایی هم داشت بازدید را شروع کردیم. برج مرمرین پیزا با پلکانهای بسیار زیادی که داشت مسیر را برای بالارفتن سخت می¬کرد اما منظرهای که از بالای برج قابل مشاهده بود تمام خستگی پله ها را از تن درآورد.
از بالای برج کلیسای جامع سانتا ماریا آسونتا (Santa Maria Assunta) مرمرین با گنبد بزرگ و بنایی پنج جناحیش به زیبایی دیده میشد.
و همچنین موزه اُپِرای دوومو (Museo dell'Opera del Duomo) که یکی از بهترین طراحی‌ها را دارا بود دیده میشد.


سپس به تعمیدگاه سَن جووانی (Battista di San Giovanni) با ساختمانی به صورت دایره همراه با طاق-های مرمر و گنبد آجری که نزدیکترین بنا بود رفتیم.
در حاشیه این آثار، دیوار پیزا (Passeggiata Sulle Mura di Pisa) با طول حدود 2 کیلومتر برای محافظت از کلیسای جامع و تعمیدگاه بنا شده بود بازدید کردیم.
تصمیم به بازگشت گرفتیم زیرا زمان حرکت قطار به سمت رم نزدیک بود.

 

خلاصه که

با اینکه اکثر شهر های نه تنها ایتالیا بلکه تمام اروپا را پیش تر دیده بودم، شهر پیزا یکی از زیباترین شهر های جهان بود که به چشم دیدم. از آنجایی که توانایی اقامت بیش از یک روز در این شهر را نداشتیم امکان بازدید از تمام اماکن با دقت بالا فراهم نبود. اگر امکان سفر به ایتالیا را دارید، بازدید از این شهر زیبا را از دست ندهید!

 

برای دیدن عکس های ایتالیا دکتر علی باغانی روی این متن کلیک کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید